sobota 20 grudzień 2014

Kolejne pieniądze na kościół

  • sobota, 30 lipiec 2011 11:36

Radni przyjęli uchwałę, w myśl której Urząd Gminy przeznaczy nie po raz pierwszy 3,5 tys. zł na zabytkowy kościół Świętej Rodziny w Sękowicach (gm. Gubin).

Przypomnijmy, że działania zmierzające do uratowania kościoła trwają już wiele lat. Od 2006 roku przeprowadzane są prace mające postawić świątynie na nogi. Najpierw naprawiono fundamenty i zabezpieczono kościół przed zawaleniem, a w czasie ostatniego remontu zajęto się konstrukcją i ścianami budynku. Wszelkie prace były możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu ludzi, w tym mieszkańców Sękowic. Więcej w papierowym wydaniu.

Amatorzy na scenę!

  • czwartek, 28 lipiec 2011 18:47

Tegoroczne wakacje to czas wielu imprez. Tym razem zapraszamy wszystkie amatorskie grupy muzyczne do współpracy przy Letniej Scenie Centrum Artystyczno Kulturalnego w Krośnie Odrzańskim.

Jest to impreza robiona przez Was i dla Was, a jednocześnie doskonała okazja do dobrej zabawy i własnej promocji. Podczas dwóch wypełnionych muzyką piątkowych wieczorów (29.07. i 19.08.) każdy zespół muzyczny, który zgłosi się do zabawy będzie miał okazję zaprezentować swój dotychczasowy dorobek artystyczny. Dla organizatorów nie ma znaczenia jaki styl muzyczny prezentują kapele. - Chcemy Was wszystkich! - mówią. Do Zamku zgłaszać mogą się zespoły z całego kraju. Aby wziąć udział w Letniej Scenie należy przysłać swoje zgłoszenie i zawrzeć w nim: nazwę zespołu, miejscowość, prezentowany nurt muzyczny, próbkę swoich możliwości w formie mp3 lub linków do portali typu myspace oraz youtube oraz preferowany termin występu. Wytypowanym zespołom Centrum Artystyczno Kulturalne Zamek zwraca koszty dojazdu.

(ts)

Zagospodarują wnętrza wieży fary

  • czwartek, 28 lipiec 2011 18:30

Wchodząc na wieżę fary poznamy historię eromiasta. Od kilkunastu miesięcy opracowywana jest ogólna koncepcja. Więcej szczegółów poznamy, gdy będzie już możliwe wejście na wszystkie kondygnacje.

Równolegle z pracami związanymi z wylewaniem stropów i budową schodów na wieżę, opracowywana jest koncepcja zagospodarowania poszczególnych pięter. - Plany rozpoczęły się w tym samym czasie, kiedy ruszył projekt renowacji wieży fary - podkreśla Anna Wróbel, naczelnik Wydziału Europejskiego w Gubinie. - Jeżeli środki pozwolą, a także konserwator zabytków wyrazi zgodę, na górze powstanie taras widokowy, ale to wszystko wiąże się z infrastrukturą - dodaje. Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Tygodniowej".

Wojewoda z wizytą w Gubinie

  • wtorek, 26 lipiec 2011 21:51

Wojewoda Helena Hatka odwiedziła trzy powiaty, w których od czwartku obowiązuje stan pogotowia przeciwpowodziowego. Wspólnie z samorządowcami monitorowała sytuację na rzekach.

- Bardzo newralgiczny punkt to miejsce przy zakładach produkcyjnych, gdzie zatrudnionych jest 300 osób. Tam należy szczególnie zadbać o koryto rzeki - mówiła wojewoda w Żaganiu przyglądając się wezbranej Czernie Wielkiej. Apelowała również do mieszkańców, aby zachowali ostrożność przebywając nad rzeką.

Samorządowcy w czasie wizyty w mieście opowiedzieli o szczegółach związanych z przejściem fali wezbraniowej przez Żagań. Do zabezpieczenia miasta wykorzystano 12 tysięcy worków z piaskiem, z których ułożony został prowizoryczny wał.

Helena Hatka odwiedziła również Przewóz przez który przepływa Nysa Łużycka. Samorządowcy zapoznali wojewodę z newralgicznymi punktami na swoim terenie. W tej chwili rzeka pomimo podwyższonego poziomu nie powoduje zagrożenia. Wojewoda oceniła również sytuację w Gubinie. Wczoraj w nocy przez miasto przeszła fala wezbraniową. Teraz poziom rzeki powinien systematycznie obniżać się. - Mieszkańców o niebezpieczeństwie informowaliśmy poprzez sms-y. Żeby je otrzymywać wystarczy zarejestrować się w naszej bazie. W pracach przy zabezpieczeniu wałów pomagali osadzeni - mówił Bartłomiej Bartcza, burmistrz Gubina. Samo miasto nie odniosło strat związanych z przejściem fali wezbraniowej. - Z dzisiejszej wizyty wynika, że należy się zainteresować stanem małych rzek, ponieważ potrafią stworzyć groźne sytuacje - zaznaczyła wojewoda. Na koniec Helena Hatka przyjrzała się działaniu przepompowni na rzecze Łomiance w okolicach Kosarzyna.

Rozbudują świetlicę w Ciemnicach

  • wtorek, 26 lipiec 2011 08:23

Lada moment rozpocznie się remont świetlicy w Ciemnicach (gm. Dąbie).

Przetarg na rozbudowę obiektu został już rozstrzygnięty, a stosowna umowa podpisana. - W niedługim czasie najprawdopodobniej obiekt zostanie przekazany jako plac budowy - przekazała Krystyna Bryszewska, wójt gminy Dąbie. Świetlica w Ciemnicach po wykonaniu wszystkich prac zmieni się w dość istotnym stopniu. - Obiekt ten zostanie rozbudowany, wraz z zapleczem socjalnym, sanitarnym i kuchennym, dobudowany zostanie również garaż dla samochodu strażackiego i zaplecze socjalne dla strażaków - wymienia K. Bryszewska. Można więc śmiało stwierdzić, że w Ciemnicach powstanie pokaźny kompleks, który będzie spełniał nie tylko funkcję klasycznej świetlicy. Będzie to z pewnością kapitalnie wyposażone, idealne miejsce do organizowania różnego rodzaju imprez oraz obiekt, w którym stacjonować będzie mogła jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej. Całkowity remont na pewno skończy się jeszcze w tym roku. - Prace modernizacyjne przy świetlicy w Ciemnicach powinny zakończyć się do końca listopada - potwierdza wójt. Pieniądze na realizację rozbudowy obiektu pochodziły będą z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz z budżetu gminy Dąbie. - Łączny koszt inwestycji to kwota 353 tys. zł. 75 proc. kosztów kwalifikowanych pochodzić będzie z PROW-u, a reszta z gminy. Zresztą wszystkie inwestycje realizowane u nas są częściowo z pieniędzy pochodzących spoza budżetu - oznajmiła K. Bryszewska. Podobnie będzie z drugim etapem prac przy świetlicy w Dąbiu. Tę inwestycję również wesprze departament PROW.

Tomasz Strzemieczny

Muzyczna w nowym budynku

  • wtorek, 26 lipiec 2011 07:17

Remont budynku przy ul. Piastów w Krośnie Odrzańskim trwa. Nowe lokum zajmie Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia, która do tej pory funkcjonuje w starym budynku, przy ul. Bolesława Chrobrego. Więcej w najnowszym wydaniu "Gazety Tygodniowej".

Wakacyjne remonty w szkołach

  • wtorek, 26 lipiec 2011 07:13

We wszystkich gubińskich przedszkolach, a także w części szkół, trwają wakacyjne remonty. Miasto wyda na nie około miliona złotych.

Wakacje to czas, kiedy szkoły i przedszkola pustoszeją. Pojawia się wówczas szansa na wykonanie drobnych remontów, których nie można przeprowadzić w roku szkolnym. - Praktycznie we wszystkich placówkach odbywają się podczas tegorocznych wakacji różnego rodzaju remonty. Jedne są większe, drugie mniejsze - podkreśla Justyna Karpisiak, wiceburmistrz Gubina. Więcej w najnowszym wydaniu "Gazety Tygodniowej".

Zasłużył na odpoczynek

  • sobota, 23 lipiec 2011 12:30

44-letni prom, który kursował po Odrze w Połęcku został w środę (29.0.6) wyciągnięty na brzeg.

Zasłużony dla transportu wodnego i wysłużony technicznie prom w Połęcku, który został już przekazany na własność gminie "odpoczywa" w środku wsi. "Staruszka" wyciągnięto na brzeg przy pomocy ludzi i sprzętu V Kresowego Batalionu Saperów, 9 Rejonowych Warsztatów Technicznych, mieszkańców wsi, miejscowych strażaków oraz przy sprawnej koordynacji pracowników Urzędu Gminy. Prom został przesunięty z nabrzeża rzeki Odry do centrum wsi. Pokaźnych rozmiarów, bo ważący blisko 40 ton prom dalej będzie służył ludziom ? tym razem jako atrakcja turystyczna oraz scena przy imprezach plenerowych.

Burmistrz Guben robi z nas złodziei

  • piątek, 22 lipiec 2011 16:36

Burmistrz Guben Klaus-Dieter Hübner chce przywrócenia kontroli na granicy polsko-niemieckiej. Jako powód podaje drastyczny wzrost przestępczości, za który wini Polaków.

Burmistrz Guben w jednym z wywiadów dla niemieckiej prasy opowiedział się za wprowadzeniem wyrywkowych kontroli na granicy z Polską. Polacy są zszokowani. Więcej w papierowym wydaniu "Gazety Tygodniowej".

Plaża i zamek: płatne

  • piątek, 22 lipiec 2011 16:26

Wstęp na plażę miejską w Łochowicach i do Centrum Artystyczno - Kulturalnego Zamek jest płatny. Urzędnicy chcą w ten sposób pokryć częściowo koszty eksploatacji tych miejsc.

Jeżeli chodzi o plażę w Łochowicach to płatna jest ona tylko i wyłącznie w weekendy. Turystów odwiedzających to miejsce jest bardzo wielu. - Nie jest to nic nadzwyczajnego - tłumaczą w Urzędzie Miasta, wszak wiele plaż jest płatnych, chociażby ta w Dąbiu, która znajduje się w rękach prywatnego zarządcy. - Nie jesteśmy jedynym samorządem, który zarządza plażą i pobiera za nią opłatę - mówią urzędnicy. Więcej w najnowszym numerze "Gazety Tygodniowej".

Wydanie gubińsko-krośnieńskie

Wydanie świebodzińsko-sulechowskie

Odwiedza nas 20 gości oraz 0 użytkowników.